Holenderskie kruche gofry z karmelem „stroopwafel”

stroopwafel

Holenderskie kruche gofry z karmelem to bardzo popularne w Holandii ciastka. Aromatyczne, lekko cynamonowe kruche ciastko upieczone w płaskiej gofrownicy, przełożone gęstym, słonawym karmelem. Takie gofry można w Holandii kupić w każdym supermarkecie (pełne glutenu 🙁 ), a także na rynku, gdzie są duże i świeżo upieczone.


Składniki na ciasto:
– 500 gram mąki bezglutenowej do wypieków
– 250 gram masła
– 150 gram cukru kryształu
– 2 torebki (2x 7 gram) suszonych drożdży
– 60 ml letniego mleka
– 1 łyżeczka guma Xanthana
– 1 jajko
– 1 łyżeczka mielonego cynamonu

Składniki na nadzienie karmelowe:
– 220 g cukru (1 szklanka)
– 1/4 szklanki wody
– 50 g masła
– 180 ml śmietany kremówki 30% lub 36%
– duża szczypta soli morskiej

Przygotowanie ciasta:
W dużej misce wymieszać mąkę , stopione masło , cukier, drożdże , mleko i jajko. Zagnieść , aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Ciasto przykryć ściereczką i odstawić do rośnięcia na jakieś 45 minut. Ciasto nie urośnie zbyt dużo, ale to tak ma być. Gofrownicę zagrzać. Ciasto krótko zagnieść i podzielić na kulki wielkości piłeczki do ping ponga (około 4 cm średnicy) , zależy również od rozmiaru gofrownicy. Położyć kulki  na w gofrownicy i zacisnąć pokrywę. Gofry upiec na zloty kolor.  Upieczone gofry po wyciągnięciu z gofrownicy od razu przeciąć na dwa cienkie gofry. Po ostygnięciu nie będzie to możliwe gdyż gofry skruszeją i będą się łamać.

Przygotowanie karmelu:
W małym garnuszku z grubszym dnem umieścić cukier i wodę. Wymieszać. Garnek postawić na palniku i ustawić moc na prawie największą. Zawartość garnka zagotować, następnie zmniejszyć moc i gotować (nie mieszając ani razu, nawet nie dotykając karmelu!) do momentu, aż karmel lekko zmieni kolor na słomkowy, (około 12 – 15 minut). Jeżeli temperatura gotowania  będzie za wysoka, może spowodować spalenie się karmelu i jego gorzki smak. Garnuszek zdjąć z palnika. Dodać masło i śmietanę kremówkę, wymieszać do rozpuszczenia (uwaga – reakcja będzie bardzo gwałtowna). Garnek wrócić na palnik i pogotować na małej mocy palnika przez około 2-3 minut, mieszając. Zdjąć z palnika.  Dodać sól morską, wymieszać drewnianą łyżką. Wystudzić. Upieczone wcześniej gofry przekładać ciepłym karmelem.

Smacznego :-).

Dodaj komentarz: